Cięcie strumieniem wody
admin Posted on 12:26

Cięcie strumieniem wody – precyzyjna obróbka metali

Maszyny CNC, wykorzystywane są do obróbki metali coraz częściej. Ich zastosowanie ma wiele zalet. Przyczyniają się między innymi do zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa, czy też odciążają pracowników. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej, na temat jeden z popularniejszych metod obróbki metali, czyli obróbki wodą.

Cięcie strumieniem wody – na czym polega?

Cięcie i obróbka metali za pomocą wody jest możliwa. Jest to chętnie wykorzystywana metoda cięcia metali ze względu na precyzję. Za pomocą urządzenia zwanego waterJet strumień wody wykorzystywany jest do przyśpieszania ścierniwa. Może osiągnąć prędkość nawet 340 m/s. Prędkość cięcia zależy od ciśnienia wody, jak również od średnicy dyszy oraz rodzaju ścierniwa. Cięcie wodą to rodzaj obróbki, który nie wymaga dalszych poprawek.

Cięcie wodą – zalety wykorzystywania te metody

Urządzenie służące do obróbki metali WaterJet posiada taka ilość energii, że jest w stanie przeciąć nawet najtwardsze materiały. Co ważne metoda ta jest bardzo pożądana ze względu na precyzję, jaką się charakteryzuje. Obróbka materiałów wodą, to czysta metoda – nie wytwarzają się żadne uboczne substancje. Możliwe jest cięcie strumieniem wody nie tylko metali, ale również innych materiałów. Wodą obrabiać można również szkło, plastik, drewno i inne sztuczne tworzywa.

Cięcie wodą

Cięcie plazmowe – na czym polega ta metoda?

Cięcie plazmowe polega na zastosowaniu łuku plazmowego. Cięcie to jest prowadzone w sposób ręczny lub zmechanizowany – w zależności od wyposażenia miejsca pracy. Sam proces cięcia polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia silnie skoncentrowanym łukiem elektrycznym o dużej energii kinetycznej, jarzącym się między elektrodą nietopliwą, a ciętym przedmiotem. Plazma jest zjonizowaną materią o stanie skupienia, który przypomina gaz, a jego znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie.

W dzisiejszych czasach każdemu przedsiębiorcy zależy, aby praca, związana z obróbką metali wykonywana była precyzyjnie i wydajnie. W tym celu wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup nowoczesnych maszyn.