fotowoltaika mogilno
admin Posted on 08:46

Fotowoltaika Mogilno – czy się opłaca?


Kiedy fotowoltaika Mogilno zacznie się zwracać? Poznaj fakty i mity dotyczące zielonej energii!

MIT 1 – Fotowoltaika Mogilno jest zawsze opłacalna.


Media i handlowcy bombardują nas informacjami o zaletach fotowoltaiki, obniżeniu rachunków za prąd, wspólnej trosce o środowisko i walce zmniejszania CO2. To wszystko prawda, jednak czy instalując panele fotowoltaiczne zawsze nam się to opłaci? Niekoniecznie. Twoje rachunki są niskie? Przy małym zużyciu prądu inwestycja w zieloną energię może okazać się nieefektywna kosztowo. Aby panele dostarczały nam wystarczającą ilość prądu, musi być ich odpowiednia ilość. Jeżeli nasz dach jest zbyt mały, posiada dużo połaci, nie będzie możliwa instalacja wielu paneli. Załóżmy jednak, że mamy miejsce. Czy zamontowanie paneli od strony południowej jest niemożliwe? Czy w okolicy są drzewa, które generowałyby cień? Jeżeli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, niestety fotowoltaika Mogilno nie będzie opłacalna. Oczywiście na rynku istnieją panele, które posiadają mikroinwertery rozwiązujące problem, jednak jest to rozwiązanie bardzo kosztowne.

panele fotowoltaiczne Gniezno

MIT 2 – Wysokość naszych rachunków za prąd spadnie do zera.
To stwierdzenie również nie jest do końca prawdziwe. Zamontowanie paneli słoneczne na naszej posesji rzeczywiście obniżają koszt zakupu energii elektrycznej do zera. Natomiast musimy uregulować opłatę przesyłową. Jak wiadomo, niewykorzystany prąd oddawany jest do sieci. Następne tę energię z fotowoltaiki, możemy pobrać w stosunku 0,8 kW na każdy 1 oddany kW energii. Właśnie za tę usługę musimy zapłacić opłatę przesyłową. Nie są to duże koszty. Zazwyczaj dopłacimy około 200-300 zł w skali roku. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje również opłata mocowa. Jest to opłata wyliczana na podstawie rocznej ilości energii pobranej z sieci, która obejmuje również prosumentów posiadających domowe instalacje fotowoltaiczne. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie rozważa wyłączenia prosumentów z opłaty mocowej.

Dzięki dofinansowaniom oraz możliwości odliczenia 17% podatku popularność fotowoltaiki rośnie. Inwestycja w panele fotowoltaiczne Gniezno zwraca się w przeciągu niecałych 5 lat.