Suszarnie taśmowe, suszarnie bębnowe – charakterystyka
Wiele produktów na końcowym etapie produkcji wymaga suszenia lub podsuszania. W tym celu wykorzystywane są suszarnie taśmowe oraz suszarnie bębnowe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym się różnią.
Suszarnie taśmowe i bębnowe wykorzystywane są najczęściej do suszarnia produktów. Urządzenia posiadają opcję połączenia suszenia z oczyszczaniem, co zwiększa jego funkcjonalność, jak i ułatwia pracę z surowcem. Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o tych suszarniach?
Suszarnia bębnowa – krótka charakterystyka
Suszarnie bębnowe cechuje praca w wysokiej temperaturze. Prowadzi do powstania przebarwień w suszonym surowcu. Podstawowymi elementami suszarni bębnowych są generator ciepła i obrotowy bęben. Bęben dopierany jest adekwatnie do suszonego materiału, najczęściej wykonany jest z blachy. Czym charakteryzuje się nowoczesna suszarnia bębnowa? Posiada klapę, która automatycznie odcina dopływ powietrza do bębna. Temperatura powietrza w tych suszarniach dochodzi nawet do kilkuset stopni Celsjusza. Suszarnie bębnowe mogą także stanowić część składową linii do produkcji pelletu i brykietu.
Suszarnie taśmowe – szerokie zastosowanie
Suszarnie taśmowe, jak sama ich nazwa wskazuje, w swojej konstrukcji posiadają taśmę. Taśma ta wykonana jest ze specjalnego tworzywa. Może służyć do transportowania różnych materiałów – sypkich czy gabarytowych. Taśmy te, w zależności od rodzaju mogą być odporne na wysokie temperatury lub trudno zapalne. Taśma ta często transportuje materiały z jedno punktu do drugiego, odległości te mogą być duże. W przypadku taśm, które wykorzystywane są w kopalniach ich długość wynosi nawet kilkadziesiąt kilometrów. W suszarniach taśmowych istnieje możliwość wydłużenia drogi suszenia. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie obniżenia jakości produktu.
Suszarnie, w zależności od potrzeb klienta mogą być odpowiednio dopasowane. Ważne, aby konstrukcja spełniała wszystkie kryteria. Warto zainwestować w urządzenia, które posiadają certyfikaty jakości.